22 lutego 2019 r. Punkt Informacji Turystycznej przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim w ramach cyklu spotkań „Dbajmy o krajeńską ziemię” przeprowadził zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 pt. „Ciekawostki ze świata roślin”.
Podczas spotkania wyświetlona została prezentacja zawierająca ciekawostki ze świata roślin oraz związanych z nimi zwierząt. W trakcie zajęć przeprowadzony był quiz związany z zagadnieniami dotyczącymi otaczającego nas świata fauny i flory. Inspirację do podjęcia tego tematu stanowiła bardzo ciekawa książka autorstwa niemieckiego popularyzatora wiedzy o lesie Petera Wohllebena pn. „O czym szumią drzewa”.
Dlaczego drzewa zrzucają na zimę liście? Czy potrafią się komunikować z innymi drzewami? Jaką rolę odgrywają grzyby w leśnym ekosystemie? Czy drzewa mają pamięć? Czy potrafią liczyć? Na te i wiele innych pytań uczniowie poznali odpowiedź podczas zajęć.
I tak np. aby ocenić, czy w lesie przebywa wiele saren należy przyjrzeć się… dwóm roślinom! Są nimi jeżyny i maliny. Sarny, te parzystokopytne ssaki z rodziny jeleniowatych, lubują się w liściach malin, ponieważ te nie kłują tak jak jeżyn, i są smaczne. Ponadto trudno sarnom przeprawiać się przez gęstwinę jeżyn, ponieważ mają wiele grubych kolców, które mogą boleśnie pokaleczyć. Tak więc, jeśli w lesie jest wiele jeżyn, a bardzo mało malin, to wniosek z tego taki, że… najprawdopodobniej żyje tam dużo saren.
Uczniowie chętnie włączali się do rozmowy i dzielili własnymi spostrzeżeniami oraz obserwacjami. Celem spotkań zapraszających do świata roślin jest zwrócenie uwagi i zwiększenie świadomości dotyczącej funkcjonowania ekosystemów, ich znaczenia dla ludzi oraz troska o nasze wspólne dobro, czyli przyrodę.
Zadanie finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.