18 sierpnia 2020

Co wiem o bezpieczeństwie w Internecie?

Podczas wakacyjnej beztroski w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli- Dzieciom” zorganizowano zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

Na spotkaniu przedstawiono potencjalne zagrożenia internetowe, które możemy napotkać, serfując w sieci. Uczestnicy zajęć poznali m.in. zalety użytkowania legalnego oprogramowania komputerowego oraz specyfikę działania programów antywirusowych. Wzięliśmy pod lupę różne metody oszustw, w tym phishing, czyli metodę w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.
Podczas naszych zajęć istotna okazała się dyskusja na temat netykiety i hejtu. Wspólnie zdefiniowaliśmy pojęcie „netykiety” oraz „hejtu”. Zastanowiliśmy się nad specyfiką tych zjawisk, zadając sobie pytania np. co wchodzi w skład netykiety oraz co ma na celu hejt i jak na niego reagować. Poruszyliśmy też ważną kwestię nadmiernego korzystania z Internetu/komputera. Zwróciliśmy uwagę na skutki nadużywania Internetu oraz spędzania całego wolnego czasu przy komputerze.

Wspólnie z uczestnikami wspomnieliśmy o tym, na co należy zwracać uwagę korzystając z komputerów i sieci ogólnodostępnych np. u nas w GCI lub kafejkach internetowych. Podkreśliliśmy znaczenie i funkcje trybu incognito, który pozwala nam zachować prywatność w Internecie.
Zajęcia zakończyliśmy testem pt.: „Co wiem o bezpieczeństwie w Internecie?”, w którym każdy z uczestników mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat komputerów i Internetu.

gcigminasd-d

Zadanie sfinansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

Może Ci się również spodobać:

Skip to content