9 maja 2018 r. Gminne Centrum Informacji odwiedzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim.
Wzięli oni udział w zajęciach pod nazwą „Fotografia dla początkujących”, dzięki którym mogli dowiedzieć się kilku praktycznych rzeczy, jakie powinien znać każdy zaczynający przygodę z fotografią.
Zdjęcia może pstrykać każdy, ale żeby fotografować, trzeba uczyć się tej sztuki. Chwila, którą chcemy utrwalić, może nam szybko umknąć zanim ją „złapiemy”, dlatego pierwszą ważną rzeczą do zrobienia, jest po prostu przeczytanie instrukcji obsługi i poznanie możliwości posiadanego sprzętu.
Aparat nie domyśli się sam, jaki efekt na zdjęciu chcemy uzyskać. Warto korzystać z trybu manualnego, który znajduje się obecnie w większości aparatów cyfrowych, analogowych, a nawet w niektórych smartfonach. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do ręcznego ustawiania czasu naświetlania, otwarcia przysłony i czułości ISO. Te trzy rzeczy składają się na tzw. trójkąt ekspozycji, którego opanowanie może wydawać się trudne i zniechęcać początkującego fotografa do dalszej nauki, ale z czasem ta umiejętność staje się intuicyjna. Fotografowanie w trybie manualnym pozwala wykorzystać kreatywność, dzięki temu fotograf może zamrozić lub poruszyć fotografowany obiekt, kontrolować głębię ostrości oraz dobierać czułość ISO do różnych warunków oświetleniowych.
Kompozycja i kadrowanie to też bardzo ważne zagadnienia. Przypadkowe rozmieszczenie obiektów na fotografii może sprawić, że będzie ona nieciekawa dla odbiorcy. Pomocna jest w tym prosta zasada trójpodziału kadru, która wskazuje tzw. mocne punkty na zdjęciu.
Uczestnicy zajęć poznali też podstawy fotografowania ludzi. Wykonanie dobrego zdjęcia portretowego jest trudniejsze niż się wydaje. Oprócz prawidłowego ustawienia ekspozycji, trzeba zadbać o światło, odpowiednią kompozycję, wykadrowanie oraz ustawienie fotografowanej osoby i… jej dobry humor. Jednak najważniejszą rzeczą jest ustawienie ostrości na oczy modela.
Omówione zostały też rodzaje formatów plików, w których zapisywane są zdjęcia – po co używać formatu RAW i dlaczego jest on lepszy od JPG. Zajęliśmy się również podstawami postprodukcji zdjęć.
Aby nauczyć się fotografować, należy być cierpliwym, poznawać niezbędną teorię, oglądać fotografie innych autorów i przede wszystkim robić zdjęcia. Najlepszy aparat, to ten, który mamy przy sobie.
Na koniec zachęcamy młodzież do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pt. „Wybieram Gminę Sępólno Krajeńskie!” Szczegóły na temat konkursu znajdziecie na stronie GCI: LINK. Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.