17 grudnia 2020

Praca w chmurze – zdalny dostęp do informacji

Chmura obliczeniowa daje dostęp do danych z każdego miejsca na świecie. Oprócz przechowywania plików, umożliwia dzielenie się nimi oraz udostępnia aplikacje działające online. W tym tekście omówimy jakie możliwości daje nam chmura na przykładzie usługi outlook.com.

Na początek utworzymy darmowe konto użytkownika. Należy kliknąć “Utwórz bezpłatne konto” i podać wymagane dane w poszczególnych krokach. Po ukończeniu rejestracji wyświetli się widok skrzynki e-mail Outlook:

Pozostałe usługi znajdziemy w menu w lewym górnym rogu:

Oprócz skrzynki pocztowej znajdziemy tam aplikacje pakietu Office i dysk OneDrive – na nich się skupimy. Uruchomimy na przykład wszystkim znany edytor Word. Po kliknięciu, zostanie nam wyświetlona opcja wyboru płatnej wersji pakietu Office Online, która daje większe możliwości, ale pozostaniemy przy darmowej. W zupełności wystarczy do podstawowych zadań. Następnie możemy utworzyć “Nowy pusty dokument” lub skorzystać z gotowego szablonu.

W aplikacji Word Online mamy do dyspozycji wszystkie podstawowe narzędzia edycji tekstu, takie same jak w płatnej wersji pakietu MS Office. Możemy za darmo napisać życiorys lub inny dokument i mieć do niego dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Wszystkie wprowadzone zmiany zapisują się automatycznie na dysku OneDrive. Tak samo możemy korzystać z pozostałych aplikacji online: Excel, PowerPoint i innych.

Nasze pliki zapisują się na dysku OneDrive, który znajdziemy w menu głównym. Możemy tam kliknąć nasz plik prawym przyciskiem myszy i udostępnić go innym lub pobrać na komputer. Co ciekawe, po pobraniu pliku, możliwe jest otwieranie go i edytowanie również w płatnej wersji pakietu MS Office zainstalowanej na komputerze – na przykład w Gminnym Centrum Informacji 🙂 – i wydrukowanie go.

Zadziwiającą rzeczą jest możliwość zespołowej edycji dokumentów online, na żywo, które zostały udostępnione wielu osobom. Przy fragmencie tekstu, który edytuje członek zespołu, jest wyświetlany jego login, aby zakomunikować innym edytorom, że w tym miejscu są wprowadzane zmiany. Przyspiesza to tworzenie dokumentów, nad którymi musi pracować więcej niż jedna osoba. Oprócz tego zespół może komunikować się na czacie lub prowadzić wideokonferencję.

Chmura obliczeniowa to rozwiązanie, które obecnie wypiera tradycyjne formy korzystania z komputerów oraz zmienia infrastrukturę. Niedawno kojarzyła się tylko z przechowywaniem kopii plików online, ale jest wciąż rozwijana. Ciągle powstają nowe usługi dostępne w chmurze. Przykładem może być jedno z najnowszych rozwiązań usługi gier w chmurze, co powinno ucieszyć fanów cyfrowej rozrywki, również darmowe w podstawowej wersji – https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce-now. Najnowsze gry komputerowe często wymagają dobrego i drogiego sprzętu, aby działały płynnie i cieszyły oko piękną grafiką. Dzięki chmurze, jedyne czego potrzebujemy to komputer (może być to zwykły laptop do pracy biurowej lub nawet smartfon) i stabilne łącze internetowe, które pozwala na strumieniowe przesyłanie obrazu na żywo, bez zacięć i utraty jakości. Gry są uruchamiane na wydajnych serwerach wyposażonych w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, a do użytkownika jest przesyłany tylko obraz.

Tak zwana “chmura” jest ciągle rozwijana, dostarcza coraz więcej usług i cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki usługom w chmurze zyskujemy nowe rozwiązania, które ułatwiają pracę i dzięki którym możemy zmniejszać wydatki.

3logo

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

 

 

Może Ci się również spodobać:

Skip to content