30 stycznia 2023

„Silne hasło – bezpieczny internauta” – zajęcia dla uczniów w Gminnym Centrum Informacji

W ubiegłym tygodniu w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” odbyły się zajęcia  „Silne hasło – bezpieczny internauta”, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim.

Podczas 3 spotkań gościliśmy młodzież z klasy 7 i dwóch klas 8 – łącznie w zajęciach wzięło udział prawie 70 uczniów. Tematem spotkania było „silne hasło”, czyli podstawowy element ochrony naszych danych oraz kont, które posiadamy w internetowej przestrzeni. Podczas zajęć omówiliśmy także popularne zagrożenia, na które są narażone osoby korzystające z Internetu. Uczestnicy zajęć poznali m.in. specyfikę działania programów antywirusowych oraz użytkowania legalnego oprogramowania komputerowego. Omówiliśmy metody oszustw, w tym phishing, czyli metodę, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. Rozmawialiśmy również na temat tego, na co należy zwracać uwagę, korzystając z komputera i sieci ogólnodostępnych. Poruszyliśmy też ważną kwestię nadmiernego korzystania z Internetu/komputera, które może stanowić poważne uzależnienie. Refleksją objęliśmy również zjawisko „hejtu” i sposobów reagowania na jego przejawy.

Dla podsumowania i utrwalenia wiadomości uczniowie w grupach rozwiązywali quiz pt.: „Co wiem o bezpieczeństwie w Internecie?”. Gratulujemy im dużej wiedzy oraz świadomości specyfiki internetowej przestrzeni. Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

Może Ci się również spodobać:

Skip to content