23 grudnia 2016

„Świadome uczestnictwo na rynku pracy” – warsztaty w Gminnym Centrum Informacji

Świadome uczestnictwo na rynku pracy wymaga znajomości własnych mocnych stron i preferencji. Rozeznanie zawodowych potrzeb to połowa sukcesu. Dlatego w trakcie warsztatowego spotkania, które 19.12.2016 r. odbyło się w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim, analizowaliśmy wraz z młodzieżą licealną kwestionariusz zainteresowań zawodowych – kwestionariusz typujący grupę najtrafniejszych zawodów dla danej osoby.

Wspólnie zagłębiliśmy się także w założenia typologii osobowości wg J. Hollanda. Podział ten szczególny nacisk kładzie na współzależność między osobowością człowieka a środowiskiem, w którym pracuje. Celem postawionym przez badacza było jak najlepsze dopasowanie konkretnej osoby do miejsca pracy. W jego opinii tylko harmonia tych dwóch elementów zapewnia poczucie pełnej realizacji własnych dążeń, zainteresowań i wykorzystania uzdolnień osoby pracującej. Im bardziej zgodny jest typ osobowości z typem środowiska pracy, tym większe jest szansa na satysfakcję z jej wykonywania i pomyślny rozwój. Młodzież, która już za moment będzie musiała podjąć decyzję o dalszym kształceniu i wyborze zawodu, powinna być świadoma tych zależności.

W trakcie warsztatów przedstawione także zostały obecne trendy i moda na rynku pracy, prognozy na najbliższe lata oraz zawody przyszłości. Mamy nadzieję, że uzyskane informacje będą stanowić praktyczne wskazówki do dalszego planowania ścieżki zawodowej przez młodzież ponadgimnazjalną.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

Może Ci się również spodobać:

Skip to content