ZAKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
WAŻNE INFORMACJE
1. Rejestracja firmy
- Obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz CEIDG-1 wniosku do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych, w miejsce dotychczasowego formularza EDG-1 (wniosek ten stanowi również zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego).
- Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna należy wybrać jeden ze sposobów: zalogowanie się do CEIDG, wypełnienie wniosku online i złożenie (podpisanie) go elektronicznie (przy pierwszym logowaniu należy założyć konto i aktywować je po otrzymaniu potwierdzenia mailowego); bez logowania się do CEIDG, przygotowanie wniosku online i podpisanie go w dowolnej gminie (ważny jest numer wniosku); pobranie i złożenie wniosku papierowego w gminie (gmina przekształci go na wniosek elektroniczny); przesłanie wniosku listem poleconym do wybranej gminy (podpis musi być notarialnie potwierdzony).
- Podstawą do złożenia wniosku w CEIDG jest identyfikacja tożsamości osoby, której wniosek dotyczy oraz podpisanie wniosku (dowód osobisty – obywatel Polski, paszport – cudzoziemiec). W przypadku wniosku o zmianę, zawieszenie lub wznowienie niezbędny jest nr NIP.
- Przed wypełnianiem wniosku CEIDG-1 zapoznaj się z jego zawartością oraz instrukcją wypełniania i przygotuj niezbędne dane takie jak PESEL, NIP, adresy i rodzaje planowanej działalności gospodarczej. Więcej na stronie: https://prod.ceidg.gov.pl.
Instrukcja wypełniania formularza CEIDG-1
Formularz CEIDG-1 z załącznikami
- Aby wyszukać kody działalności gospodarczej przejdź do wyszukiwarki kodów PKD 2007 (Polskiej Klasyfikacji Działalności) na portalu biznes.gov.pl. Znajdziesz tam listę kodów PKD z wyjaśnieniami oraz informacjami o powiązaniach z działalnością reglamentowaną i poradnikami oraz wskazanie kodów, które nie mają zastosowania w przypadku przedsiębiorców osób fizycznych (https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd).
- Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Rozwoju są BEZPŁATNE!
2. Zgłoszenie do ZUS
- Niezbędna jest wizyta w ZUS, ponieważ CEDIG przesyła tylko informację do ZUS o powstaniu nowej firmy jako płatnika składek.
- Należy dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego obowiązkowymi ubezpieczeniami rentowymi, emerytalnymi i zdrowotnymi.
- Zgłoszenia należy dokonać w ciągu siedmiu dni od założenia działalności, we właściwym według miejsca zamieszkania oddziale ZUS na druku ZUS ZUA.
3. Urząd Skarbowy
- CEIDG przekazuje do Urzędu Skarbowego wniosek CEIDG-1 z wybraną i zaznaczoną we wniosku przez nas formą opodatkowania, więc nie ma obowiązku składania wizyty w US.
4. Konto firmowe
- Osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest do posiadania rachunku bankowego.
- Nie musi być to rachunek wyłącznie firmowy, może być połączony z prywatnym rachunkiem.
5. Pieczątka firmowa
- Przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania firmowej pieczątki, ale jest to spore ułatwienie w codziennej pracy, choćby przy wystawianiu ręcznie faktur czy wizycie w urzędach.
- Pieczątka oprócz podpisu stanowi dodatkowe uwiarygodnienie przedsiębiorcy.
6. Zezwolenia i koncesje
- Istnieją branże, które wymagają zezwoleń lub koncesji, a więc przed rozpoczęciem działalności należy się upewnić, czy działalność którą planujemy nie wymaga dodatkowo specjalnego zezwolenia lub koncesji.
7. Księgowość w firmie
- Wskazane jest, aby przyszły przedsiębiorca przed rozpoczęciem działalności dokonał wyboru biura rachunkowego, które będzie odpowiedzialne za rozliczenia z organami administracyjnymi.
Ważne!
Przedsiębiorca może dokonywać różnych czynności w CEIDG przez pełnomocnika. Wystarczające jest udzielenie pełnomocnictwa, które upoważnia do dokonywania czynności zwykłego zarządu (pełnomocnictwo ogólne).
Na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej www.ceidg.gov.pl znajdą Państwo ważne informacje oraz formularze wymagane w trakcie czynności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej.
Źródła:
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Centrum Informacji Księgowej