13 kwietnia 2013

Wolontariat Europejski

 


WOLONTARIAT EUROPEJSKI – European Voluntary Service (EVS) – to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną.

W ramach EVS młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 roku życia mogą przez okres od 2 tygodni do 12 miesięcy wyjechać do innego kraju, by tam pracować na rzecz społeczności lokalnych czy konkretnych grup.

W latach 2013-2020 projekty EVS są realizowane i finansowane w ramach programu Erasmus +. Więcej informacji można znaleźć tutaj: www.erasmusplus.org.pl

W Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” wolontariusze goszczą już od 2005 roku. Przez te 10 lat i oni i my zdobyliśmy masę doświadczeń, które z pewnością pozwolą na lepsze funkcjonowanie w przyszłości, na świadomość, że to właśnie młodzież jest grupą, w którą warto inwestować i… że wszystko jest możliwe.

 

Co robią wolontariusze w Sępólnie Krajeńskim?

Pomagają! Swoje serce, pomysły i zaangażowanie oddają tym, którzy tego potrzebują. Cztery instytucje, w których można spotkać wolontariuszy to:

Warsztat Terapii Zajęciowej – gdzie wolontariusze pomagają w codziennych zajęciach prowadzonych dla osób z niepełnosprawnościami;

Świetlica Terapeutyczna – w której pomagają w pracy z dziećmi i młodzieżą;

Centrum Małego Dziecka i Rodziny – gdzie zajmują się maluchami;

Klub Młodych Twórców – w którym organizują zajęcia dla młodzieży.

Od 2 lat Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom” nie tylko gości wolontariuszy u siebie, ale też pomaga innej, zaprzyjaźnionej organizacji – Stowarzyszeniu Aktywnych Społecznie w Więcborku organizować projekty EVS. Tam wolontariusze pomagają w organizowaniu i przeprowadzaniu zajęć dla dzieci i młodzieży w Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech” oraz dla osób z niepełnosprawnościami w Środowiskowym Domu Samopomocy. Oprócz tego, swój czas poświęcają na pracę podczas zajęć w Klubie Seniora.

Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom” również wysyła młodzież na projekty do innych krajów. Do tej pory nasi wolontariusze realizowali swoje projekty w Bułgarii, Armenii, Turcji, Francji i Niemczech.

Przez ostatnie 10 lat gościliśmy 55 wolontariuszy (50 w Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie i 5 w Stowarzyszeniu Aktywnych Społecznie w Więcborku) z 15 krajów. To oni: Ilenia – Włochy, Standa – Czechy, Camille – Francja, Esther – Hiszpania, Lado – Gruzja, Maiko – Gruzja, Bea – Hiszpania, Musho – Armenia, Aline – Francja, Edi – Rumunia, Robert – Armenia, Lilit – Armenia, Milene – Portugalia, Enis – Turcja, Burcin – Turcja, Gahraman – Azerbejdżan, Gio – Włochy, Antonina – Ukraina, Ester – Armenia, Alex – Rumunia, Katarina – Serbia, Margie – Włochy, Emre – Turcja, Cristian – Włochy Velina – Bułgaria, Natalia – Ukraina, Raquel – Portugalia, Genka – Bułgaria, Hidayet – Turcja, Edoardo – Włochy, Murat – Turcja, Claudia – Rumunia, Elio – Włochy, Sandra – Hiszpania, Sukran – Turcja, Wowa – Ukraina, Zura – Gruzja, Andrei – Rumunia, Juanjo – Hiszpania, Antonina – Ukraina, Caterina – Włochy, Ani – Armenia, Zina – Mołdawia, Ethem – Turcja, Saban – Turcja, Amalia – Rumunia, Tonia – Grecja ,Erika – Włochy, Marius – Rumunia, Semih – Turcja, Ines – Portugalia, Julia – Ukraina, Tatev – Armenia, Mihai – Mołdawia, Luca – Włochy…

 

A od stycznia 2016 gościmy kolejnych! 

1610111 856407864482426 7883951678294577816 n

 

Blog na temat EVS w Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom”: http://yes-to-evs.blog.onet.pl

774734 855636257892920 7315598544000938444 o

WOLONTARIAT STUDENCKI  zasady programu

Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Wolontariat studencki” jest realizowany przez Centrum Wolontariatu w Warszawie. Głównym elementem Programu są projekty edukacyjne realizowane przez studentów-wolontariuszy na rzecz dzieci i młodzieży ze szkół wiejskich i z małych miast.

Celem Programu jest rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży oraz pomoc w wyrównywaniu ich szans edukacyjnych. Wśród wolontariuszy – studentów Program ma na celu kształtowanie postaw społecznych, rozwijanie ich pasji i umożliwienie realizacji ich pomysłów.

Projekty edukacyjne realizowane w ramach Programu są autorskimi propozycjami wolontariuszy lub adaptacją udostępnionych przez realizatora Programu przykładów i mogą dotyczyć wybranej kategorii np. zajęcia artystyczne, humanistyczne, psychologiczne, sportowe, informatyczne, lingwistyczne oraz wiele innych, w których uczestnictwo da młodzieży szansę rozwoju zainteresowań i pasji.

USTAWA O WOLONTARIACIE – potoczna nazwa ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która weszła w życie w czerwcu 2003 r. i reguluje m.in. kwestie wolontariatu w Polsce.

 

Może Ci się również spodobać:

Skip to content