Autoprezentacja, czyli zachowania, wypowiedzi i sygnały niewerbalne poprzez które jednostka kształtuje wyobrażenia innych o sobie samej i kontroluje wrażenie, jakie wywiera na innych, to bardzo ważny aspekt budowania pozytywnego wizerunku. Aby autoprezentacja była spójna i przekonująca, powinna być zgodna z przyjętym przez jednostkę systemem wartości i refleksyjna.
W Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim 13 grudnia br. odbyły się warsztaty poświęcone zasadom efektywnej autoprezentacji, w których uczestniczyła młodzież licealna.
Podczas zajęć skupiliśmy się na dwóch płaszczyznach autoprezentacji – komunikacji werbalnej, której środkiem jest język mówiony i komunikacji niewerbalnej. Komunikacji werbalnej najczęściej towarzyszy komunikacja niewerbalna – wiele sygnałów niewerbalnych odbieramy poza naszą świadomością. Są jednak one przez nas rejestrowane i reagujemy na nie. Mowa ciała obejmuje m.in. takie komunikaty niewerbalne, jak gesty i ruchy ciała, mimikę, przestrzeń interpersonalną, postawę ciała. Na sztukę autoprezentacji składa się kilka ważnych elementów, nad którymi warto pracować np. pewność siebie, asertywność, umiejętności skutecznej komunikacji, sztuka przemawiania. W kontaktach międzyludzkich komunikacja niewerbalna pełni bardzo ważną rolę – wspiera przekazy słowne, wyraża postawy i emocje, definiuje relacje i kształtuje wrażenie.
Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.