9 lutego 2024

„Mosty tolerancji: Budujemy zrozumienie i akceptację”

W dniach 6-8 lutego 2024 r. w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim odbywały się zajęcia pn. „Mosty tolerancji: Budujemy zrozumienie i akceptację”, w których udział wzięli uczniowie klas szóstych, siódmych oraz ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim.

Wszyscy ludzie powinni być traktowani w ten sam sposób – wolny od uprzedzeń rasowych i stereotypów. Niestety rzeczywistość weryfikuje ten postulat i często zdarza się inaczej, np. ze względów poglądowych, finansowych, czy nawet zainteresowań. Współczesne społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane m.in. pod względem kulturowym, etnicznym i wiekowym. W związku z tym umiejętność zrozumienia i akceptacji różnorodności staje się kluczową kompetencją dla młodych osób, dlatego scenariusz zajęć skupiał się na problemie uprzedzeń i stereotypów. Dzięki analizie konkretnych sytuacji uczniowie mieli szansę zrozumieć, jakie mogą być konsekwencje nieodpowiednich postaw i jak łatwo jest popełnić błąd w ocenie innych ludzi. Prezentacja multimedialna oraz przedstawione materiały filmowe w prosty i przystępny sposób wyjaśniały, jak uprzedzenia mogą prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Akceptacja różnorodności jest ważna, ponieważ stanowi wyraz szacunku dla drugiego człowieka i wartości współistnienia, a także daje możliwość zrozumienia dla różnych kultur i poglądów.

Mamy nadzieję, że te zajęcia stanowiły dla uczniów przyczynek do refleksji nad życiem w zróżnicowanym społeczeństwie. Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Sępólno Krajeńskie.

Może Ci się również spodobać:

Skip to content