6 października 2023

„Seniorze – to musisz wiedzieć!” – zajęcia na temat bezpieczeństwa

W tym tygodniu w Gminnym Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” odbyły się zajęcia „Seniorze – to musisz wiedzieć!”, w których wzięli udział uczestnicy „Grupy Samopomocowej Senior” działającej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.

Głównym tematem zajęć było zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Świadomość występowania potencjalnych zagrożeń jest kluczowa, zarówno w kontekście ochrony naszej prywatności, jak i zabezpieczenia ważnych danych przed dostępem niepowołanych osób. Należy pamiętać o stosowaniu silnych, unikalnych haseł i korzystaniu z wieloetapowej weryfikacji tam, gdzie jest to możliwe. Takie zabezpieczenia utrudnią atakującym dostęp do naszych kont. Ważne jest również umiejętne rozpoznawanie zagrożeń i nieklikanie w podejrzane linki czy otwieranie załączników od nieznanych nadawców. Edukacja na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i świadomość ryzyka, jakie niesie ze sobą przestrzeń cyfrowa, są ważnym zagadnieniem dla każdego użytkownika sieci, szczególnie seniorów.

Coraz popularniejszy w sieci jest phishing, który stanowi próby wyłudzenia poufnych informacji przez podszywanie się pod zaufane instytucje lub osoby. Innym powszechnym zagrożeniem są wszelkiego rodzaju oszustwa, w tym fałszywe konkursy czy oferty sprzedaży, które często stanowią tylko przykrywkę do wyłudzenia danych czy pieniędzy. Seniorzy mogą również stać się ofiarami nadmiaru informacji, co może prowadzić do przypadkowego udostępnienia danych czy instalacji na komputerze niebezpiecznego oprogramowania.

Zawsze warto być czujnym i pamiętać, że nasza ostrożność w sieci może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi i kosztownymi konsekwencjami, takimi jak utrata danych, pieniędzy czy naruszenie prywatności. Ważne jest, aby Seniorzy byli świadomi tych zagrożeń i dysponowali cenną wiedzą. Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom wirtualna przestrzeń stanie się dla nich przestrzenią choć trochę bardziej bezpieczną.

 

Może Ci się również spodobać:

Plebiscyt “Kobiety z pasją”

Plebiscyt “Kobiety z pasją”

Znasz kobietę z niepełnosprawnością, która aktywnie działa w obszarze życia społecznego? Zgłoś ją do plebiscytu, w...

Skip to content