4 października 2018

Nocne niebo nad Sępólnem – podstawy obserwacji dla dzieci

3logo

Ludzie obserwują nocne niebo już od czasów starożytnych, kiedy nie dysponowali żadnym specjalistycznym sprzętem. W ten sposób powstały pierwsze kalendarze, podział doby na godziny oraz mapy nieba z gwiazdozbiorami i ich nazwami.

Nawet na sępoleńskim niebie możemy odnaleźć obiekty odległe od nas miliony lat świetlnych bez używania przyrządów astronomicznych, po prostu wychodząc po zmierzchu na podwórko i spoglądając w niebo, trzeba tylko poznać kilka podstawowych zasad.

27 września w Gminnym Centrum Informacji przy stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim, gościliśmy grupę dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej, które obejrzały prezentację pt. „Nocne niebo nad Sępólnem Kraj. – podstawy obserwacji”. W trakcie zajęć, dzieci mogły dowiedzieć się gdzie i kiedy najlepiej obserwować gwiazdy, jak przygotować się do obserwacji i jak odnajdywać obiekty na niebie za pomocą mapy nieba. Uczestnicy zajęć wykazali się dobrą znajomością gwiazdozbiorów, potrafili nawet rozpoznać je na rysunkach.

Omówiliśmy też nasz układ słoneczny i jego planety – najjaśniejsze z nich, również możemy bez trudu odnaleźć oraz Drogę Mleczną – naszą galaktykę, widoczną jako wstęgę gwiazd przecinającą całe niebo. Nie zapomnieliśmy o Księżycu, w którego stronę spoglądają początkujący obserwatorzy, ale również i ci doświadczeni.

Na koniec skorzystaliśmy z programu do symulacji nieba „Stellarium”, żeby zaplanować obserwację na nadchodzący wieczór. Program jest darmowy i można go pobrać z tej strony internetowej: http://stellarium.org/pl

Małym astronomom dziękujemy i życzymy bezchmurnego nieba!

Zadanie „Gminne Centrum Informacji – kierunek rozwój” realizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

 

Może Ci się również spodobać:

Skip to content