Wolontariat ERASMUS

13 grudnia 2019

Spotkanie edukacyjne „Wolontariat Europejski – Program ERASMUS+”

W pierwszym tygodniu grudnia, dokładnie 5, obchodzony jest corocznie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To świetna okazja by poznać osoby, które przebywają w Sępólnie Krajeńskim w ramach Wolontariatu Europejskiego – Programu ERASMUS+. Dlatego 10 grudnia 2019 r. do Gminnego Centrum Informacji przy Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim zaprosiliśmy koordynatora tego programu, pana Daniela Wargina, wolontariuszy z różnych krajów oraz uczniów 8 klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim.

Na początku koordynator EVS przedstawił ideę wolontariatu zagranicznego i opowiedział o tym, jak wygląda taki program w praktyce. Wolontariat Europejski to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich krajach włączonych w program EVS (European Voluntary Service). Następnie uczniowie podzielili się na mniejsze grupy, w których rozmawiali z wolontariuszami. Zaproszeni goście: Lyudmila (Armenia), Fidan (Azerbejdżan), María (Hiszpania), Ana (Hiszpania), Vaid (Czeczenia) i Mikail (Turcja) opowiadali m.in. o tym, czym zajmują się w Sępólnie, ale także odpowiadali na pytania związane z krajami, z których pochodzą, zachęcając uczniów do rozważenia w przyszłości podjęcia wolontariatu, jako formy zdobycia cennego doświadczenia. Zapytani, co najbardziej podoba im się w naszym mieście, odpowiedzieli, że ludzie i… nasza perełka, czyli jezioro.

Wolontariat to świetna okazja do podjęcia różnych aktywności i wyzwań, sposób na naukę języka, poznanie innego kraju, a także nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Od 15 lat Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” gości wolontariuszy z zagranicy, którzy przebywając w naszym mieście, pomagają w codziennych zajęciach prowadzonych dla osób z niepełnosprawnościami oraz w pracy z dziećmi i młodzieżą. Spotkanie edukacyjne zostało sfinansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

Może Ci się również spodobać:

Skip to content